Czym jest kamica nerkowa?

Z kamicą nerkową zmaga się w Polsce wedle ostrożnych statystyk nawet kilkaset tysięcy osób. Sama choroba powodowana jest odkładaniem się substancji chemicznych pochodzących z moczu. Na początku tworzą one piasek, by później rozrastać się w coraz większe bryły zwane kamieniami.

Objawy

Kamica nerkowa pojawia się wraz z niewłaściwą gospodarką mineralną organizmu lub przy dużych stężeniach niektórych substancji w moczu. Sama dolegliwość może mieć różne formy. Najczęściej wyróżniamy kamicę fosforanową, szczawianowo-wapniową, moczanową oraz cystynową. Kryterium podziału wyznacza tutaj skład kamieni. Pierwsze objawy, które wskazują, że mamy do czynienia z kamicą nerkową, to ból zlokalizowany okolicach części lędźwiowej kręgosłupa. To kolka nerwowa, która pojawia się, kiedy dochodzi do zaburzeń pracy układu moczowego. Kamień zatrzymuje mocz, co powoduje ból. Wraz z nim może wystąpić podwyższona temperatura, a nawet nudności, ból pleców czy dreszcze. Niekiedy spotykamy się też z wymiotami i wzdęciami. W moczu widoczna będzie krew, a sam proces oddawania moczu wiązać się będzie z silnym bólem.

Czym jest kamica nerkowa?

Leczenie

Jeśli chodzi o to, jak leczyć kamicę nerkową, to w pierwszym rzędzie konieczne jest wykonanie posiewu oraz badanie ogólne moczu. Jeśli należy potwierdzić diagnozę, to niezbędne mogą być badania ultrasonograficzne oraz zdjęcia radiologiczne. Kamica nerkowa leczona jest jednakowo w sposób naturalny jak też z wykorzystaniem leków. W tym pierwszym przypadku bardzo ważne są suplementy, dostarczające nam odpowiednich ziół i substancji przeciwzapalnych i moczopędnych. Istotna jest także dieta, która powinna być oparta na produktach orkiszowych, ciecierzycy, roślinach strączkowych i rezygnacji z mięsa. Jeśli chodzi o leki, to zostaną nam najpewniej przepisane środki rozkurczowe oraz przeciwbólowe. W sytuacjach skrajnych wyjątkowo duże kamienie nerkowe są rozbijane i usuwane za pomocą endoskopii i ultradźwięków. To niezwykle skuteczne metody, wykorzystywane jednak w sytuacjach, kiedy organizm pacjenta nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z usunięciem kamieni.

Więcej na stronie https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/leczenie-kamicy-nerkowej